{}
Jakich środków użyć do usunięcia plamy z dywanu

Jakich środków użyć do usunięcia plamy z dywanu

Jakich środków użyć do usunięcia plamy z dywanu

 Aby dobrze i komfortowo czuć się w swoim domu, dbamy o porządek i czystość w nim. Czasem jednak zdarzy się coś, co spędza nam sen z powiek. Jedną z takich sytuacji mogą być uporczywe plamy na dywanie. Jak sobie z nimi poradzić?

 

Gotowe środki chemiczne

Środek, jaki powinniśmy zastosować, zależy od przyczyny zaplamienia. Należy pamiętać, żeby wybierać substancje nieniszczące materiału. Ostrożnie trzeba również podchodzić do środków zawierających składniki wybielające, aby nie odbarwić powierzchni. Gotowe chemiczne środki do mycia dywanu istnieją w wielu postaciach. Są to płyny, proszki, szampony, pianki. Substancje aktywne, które znajdują się w tego typu preparatach, to na przykład laurylosiarczan sodu (SDS, SLS), nadtlenek wodoru (woda utleniona) o działaniu rozjaśniającym czy węglowodory alifatyczne stosowane jako rozpuszczalniki.

 

Domowe sposoby na usunięcie plam z dywanu

Istnieją jednak również domowe sposoby na usunięcie tego typu zabrudzeń. Jeśli zastanawiamy się, jak wybarwić plamę z dywanu, na przykład po winie, doskonale sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy przysypać nią plamę, lekko wetrzeć, pozostawić na godzinę, a po tym czasie odkurzyć. Dodatkowo soda usunie nieprzyjemne zapachy i pomoże odświeżyć kolory. Osuszoną plamę po winie lub herbacie można także polać wodą sodową. Na zabrudzenia po kawie można zastosować kwasek cytrynowy. Jednym z polecanych domowych sposobów na usunięcie plamy, są też sól i alkohol (np. spirytus salicylowy) wymieszane w proporcjach 1:4. Taki roztwór szczególnie dobrze poradzi sobie z tłustymi zanieczyszczeniami. Wystarczy przetrzeć je kilka razy przygotowanym płynem i pozostawić do wyschnięcia. Czyszczenie dywanu z uporczywych plam może również być łatwiejsze dzięki mieszance mleka z mąką ziemnaczaną. Powinna mieć ona konsystencję pasty. Taki środek należy zostawić na powierzchni do wyschnięcia, czyli na kilka godzin. Potem wystarczy zmieść środek szczotką na szufelkę i odkurzyć. Z plamami po czekoladzie poradzą sobie żółtko i gliceryna wymieszane w proporcjach 1:1. Miksturę nakłada się na zabrudzenie na krótką chwilę, a następnie usuwa się ją mokrą szmatką. Z kolei na trudne zanieczyszczenia poleca się pastę wykonaną z krochmalu i octu. Środek ten zostawia się na powierzchni na 48 godzin. Potem należy przetrzeć miejsce papierowym ręcznikiem i odkurzyć.

Środków do wyczyszczenia plam z dywanu jest wiele. W zależności od rodzaju zanieczyszczenia możemy wybrać ten najbardziej skuteczny. Im szybciej spróbujemy pozbyć się plamy, tym lepiej – świeże zabrudzenie jest łatwiejsze do usunięcia. Należy jednak pamiętać, żeby za każdym razem sprawdzić działanie preparatu na niewidocznej części dywanu, szczególnie w przypadku zakupionych gotowych środków. W ten sposób unikniemy jeszcze większego problemu, na przykład w postaci odbarwienia powierzchni. Ważne jest także, aby plama na dywanie była czyszczona od krawędzi do środka. Dzięki temu zabrudzenie nie powiększy się.

 

Ostatnie aktualności

Rodzaje mopów

Rodzaje mopów

Zakup mopa to wbrew pozorom dość skomplikowana kwestia. Od tego jaki rodzaj mopa będziemy używać zależy czystość...

Mop pomocnik w sprzataniu

Mop pomocnik w sprzataniu

Zachowanie czystości w domu to bardzo ważna sprawa dla gospodarzy. Mop to jedno z prostych urządzeń służących do utrzymania porządku....

Jakich środków użyć do usunięcia plamy z dywanu

Jakich środków użyć do usunięcia plamy z dywanu

 Aby dobrze i komfortowo czuć się w swoim domu, dbamy o porządek i czystość w nim. Czasem jednak zdarzy się coś,...

Produkty chemii gospodarczej do zastosowania w domu

Zapoznaj się z naszą ofertą!!

Dane teleadresowe

Hurtownia opakowań Składnica BIS

 

ul. Sobieskiego 16M
96-100 Skierniewice
+48 797 380 765
biuro@skladnicabis.pl

Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres ...... Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.